Powrót klonów

16 Maj, 2009 at 5:22 pm (Uncategorized)

Na ,,Park Jurajski” na razie nie mamy co liczyć, ale uczeni coraz poważniej mówią o odtworzeniu gatunków, które dawno już zniknęły z powierzchni Ziemi.

Przepis na stworzenie każdej istoty żywej jest zakodowany w jej DNA. Dlatego gdy niedawno uczeni ogłosili że znają już niemal kompletny genom mamuta, znów odżyły spekulacje, czy moglibyśmy przywrócić życie temu gigantowi. Oczywiście nie jest to możliwe przynajmniej na razie, ponieważ mamy do dospozycji tylko sekwensję DNA zapisaną w pamięci komputera. ,,Ale ktoś kiedyś na pewno spróbuje” – uważa dr Stephan Schuster, biolog molekularny z Pennsylvania State University, będący główną siłą napędową badań nad mamucim genomem. Jakie inne zwirzęta moglibyśmy odtworzyć w ten sposób? Tylko takie, w których przypadku uda się odczytać kompletny genom. A z reguły jest tak, że po śmierci organizmu DNA szybko ulega zniszczeniu wskutek działania bakterii dnilnych czy promieni słońca. Jednak w pewnych okolicznościach materiał genetyczny może przetrwać. Jeśli zwierzę zamarzło na śmierć na pustkowiach syberii lub uległo mumifikacji. Tyle że nawet w tak idealnych warunkach informacja genetyczna przestaje się nadawać do ,,użytku” najdalej po milionie lat. Dlatego dinozaury odpadają. Uczeni sekwencjonują już genomy kilku innych wymarłych zwierząt poza mamutem, ale przywrócenie ich do życia to wielkie wyzwanie.

Mamute lanoso

Z drugiej strony kto by się spodziewał 50 lat temu, że będziemy potrafili odczytać ,,przepis na człowieka” , leczyć choroby dziedziczne, klonować ssaki i zbliżać się do wytworzenia sztucznego życia? Gdyby się udało to czywiście wiązało by się z tym mnóstwo praktycznych problemów – choćby to gdzie takie klony miały by żyć?

TYGRYS SZABLASTOZĘBNY

Wymarły 10 tyś. lat temu. Widok tej legendarnej bestii, zbrojnej w imponujące kły,byłoby czymś niezapomnianym. Kilka doskonale zachowanych okazów znaleziono w asfaltowych jeziorkach na terenie Rancho la Brea w Los Angeles. Jednak obecność asfaltu utrudnia wydobycie DNA, więc na razie nikomu nie udało się uzyskać przyzwoitych sekwencji. Jeśli uda się odczytać ich genom, matkami zastępczymi mogą zostać afrykańskie lwice, blisko spokrewnione z tygrysami szablastozębnymi.smilodon LENIWIEC ZIEMNY

Sześć metrów długości, cztery tony wagi – prawdziwy gigant! A że wyginął dość niedawno bo 8 tys. lat temu, to odnaleziono kilka okazów z zachowanymi włosami – doskonałym zródłem DNA. Czy możemy spodziewać się odczytania jego genomu? ,,Oczywiście” – zapewnia dr Hendrik Poinar z kanadyjskiego MacMaster University. Udało mi się wydobyć DNA leniwca ze skamieniałych odchodów liczących sobie 30 tyś. lat. Ale problemem będzie matka zastępcza. Najbliżsi żyjący krewni – leniwce trójpalczaste – są karzełkami w porównaniu z Leniwcem Ziemnym. Owszem, mogłyby dostarczyć komórek jajowych do klonowania, ale rozwijający się płód szybko przerósłby potencjalną mamę…

                           Preguiça gigante (Megatherium Americanum)

GORYL ZACHODNI

Prawie wymarły. Pierwszym wskrzeszonym przez uczonych gatunkiem będzie prawdopodobnie taki, który dziś jeszcze występuje w przyrodzie. Biolodzy zamrażają próbki tkanek rzadkich zwierząt i już dziś zastanawiają się nad przyszłymi matkami zastępczymi. W przypadku goryli naturalnymi kandydatkami są szympansice.

Oto jeszcze kilku kandydatów czekających na wskrzeszenie.

NOSOROŻEC WŁOCHATY ( wymarły 10 tyś. lat temu )

Rinoceronte lanoso (Coelodonta Antiquitatis)

NEANDERTALCZYK ( wymarły 25 tyś. lat temu )

Homem de Neanderthal (Homo Neanderthalensis)

MOA OLBRZYMI ( wymarły ok. 1500 r. )

Moa (Dinornis Robustus)

Dodaj komentarz